Novinka – Tejpování dolní končetiny

Novinka – Tejpování dolní končetiny

Taping nebo-li tejpování je metoda, kdy za pomocí speciálních lepicích pásek nalepených na kůži v problémové oblasti dochází k pasivní podpoře kloubů a vazů. Tejpování je častou indikací v oblasti sportovní i terapeutické medicíny. Ve sportu je taping čím dál více využívaný pro stabilizaci kloubních struktur jako prevence proti poškození kloubů a šlach nebo pro posílení stability již narušeného kloubu po úrazech nebo nadměrném a častém přetěžování. Tejpování můžeme dělit na tejpování sportovní a kinezio tejpování. Každá z těchto metod tejpování se využívá pro jiné účely a v jiných situacích.Kinezio tejp je prodyšný a voděodolný.

V kinesiotapingu využíváme především oslovení nervové soustavy, kdy změnou poměrů na periferii, modulujeme aferezi a pak očekáváme na tuto změnu odpověď centrálního nervového systému.

V rámci terapie se taping užívá jako pasivní podpora, jež má za úkol ulevit namáhanému kloubu a snížit přetěžování dané oblasti. Pomocí tapingu je poškozená část pohybového aparátu méně náchylná k přetěžování a postižená část je udržována ve fyziologicky optimální poloze. Speciální techniky tejpování tedy umožňují kloubu pohyb v jeho běžném rozsahu bez překročení bolestivých hranic.